Gdybym był młodszy, dziewczyno, / Gdybym był młodszy / piłbym ach wtenczas nie wino / lecz spojrzeń twoich najsłodszy / nektar dziewczyno. Adam Asnyk (1838 1897)

Sanatorium Chopin Duszniki Zdroj

aaaaBlack Milk! 3x3 butelki czarnego mlekaaaaa

Temat: Miejscowości Uzdrowiskowe Kotliny Kłodzkiej
I jeszcze raz: :) Duszniki Zdrój To jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce. Miasteczko leży na wysokości od 300 do 570 m n.p.m., między Górami Bystrzyckimi i Stołowymi. Ogólnoeuropejską sławę zyskały na początku XIX w. (nie trzeba przypominać, że na kuracji przybywał tutaj Fryderyk Chopin). Dusznicki zespół uzdrowiskowy składa się z 10 sanatoriów, domu zdrojowego, zakładu przyrodoleczniczego i pijalni wód mineralnych. W ... również muzeum papiernictwa. Będąc w Dusznikach nie można zapomnieć o zwiedzeniu kościoła św. Piotra i Pawła- w barokowym wnętrzu znajduje się wiele wspaniałych zabytków m.in. słynna ambona w kształcie wieloryba. Miasto to znane jest również z Parku Zdrojowego, w którym wybudowano teatr im. F. Chopina. Od 1946 r., w sierpniu, odbywa się w Dusznikach Festiwal Chopinowski, który przyciąga wielu znanych pianistów i...
Źródło: travelforum.pl/showthread.php?t=1632Temat: Wędrówki dolnośląskie i spotkania.
DUSZNIKI-ZDRÓJ - Kurort z tradycjami   Szlachetny papier, Chopin i woda z bąbelkami to znaki rozpoznawcze tego uzdrowiska. Prawa miejskie Duszniki-Zdrój uzyskały już w pierwszej połowie XIV wieku. Uzdrowiskiem, i to jednym z najbardziej znanych w Europie, stały się dopiero cztery wieki później. Początkowo Duszniki miały charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Wynikało to z ich położenia – na szlaku handlowym ciągnącym się ze Śląska do Czech. Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Duszniki stały się wtedy znaczącym ośrodkiem tkactwa i handlu suknem, produkowany był tu też papier. Zaczęło się także tworzyć uzdrowisko. ... urządzenia kąpielowe, dom towarzyski. Z roku na rok wzrastała frekwencja tak, że na początku XIX w. Duszniki znane były niemal w całej Europie. Wybudowanie malowniczej drogi z Dusznik do Polanicy przez Piekielną Dolinę i poprowadzenie w latach 1890-1905 linii kolejowej do Kudowy spotęgowało jeszcze napływ kuracjuszy i turystów do miejscowości uzdrowiskowych w tej części ziemi kłodzkiej. Po II wojnie światowej Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk Polsce. Od 1946 r. organizowane są w kurorcie międzynarodowe festiwale chopinowskie. Dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. Zlikwidowano stare ujęcia wód mineralnych i wybudowano nowe. Zaplecze części uzdrowiskowej stanowią obecnie: Zakład Przyrodoleczniczy, dwa szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty. • W 1826 roku przez ponad miesiąc gościł w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin. 16-letni muzyk, chorujący na suchoty (czyli gruźlicę), przyjechał do kurortu wraz z matką i siostrą. Kuracja kozim mlekiem i serwatką niewiele mu pomogła. Chopin podczas pobytu w Bad Reinerz (ówczesna nazwa Dusznik) zakochał się w pięknej Libuszy podającej kuracjuszom kubki z wodą przy jednym z mineralnych źródeł. Chcąc pomóc biednej sierocie, dał w uzdrowisku dwa koncerty. Miesięczny pobyt Chopina w Dusznikach wystarczył, aby kurort na stałe związał się z artystą i jego muzyką. W mieście jest kilka tablic pamiątkowych i dwa jego pomniki. Jego nazwiskiem nazwano źródło mineralne, dwa osiedla mieszkaniowe, aleję, dworek w centrum zdroju oraz międzynarodowy festiwal muzyczny, a ostatnio także hotel.
Źródło: klub.senior.pl/showthread.php?t=1814Podobne

Cytat


A te mrówki, tak wspaniałe, / Pełne żądzy, wiedzy, pychy, / Jakże twór to śmieszny, lichy. Aleksander Fredro (1793-1876)
Diabeł nigdy nie przychodzi z przodu. Escriva de Balaguer
Moralność musi być ta sama w stosunku do wszystkich, w przeciwnym razie staje się niesprawiedliwa, a więc niemoralna. Witold Gombrowicz
Idealny mężczyzna powinien zawsze mówić więcej, niż myśli, i zawsze więcej myśleć, niż mówi. Oscar Wilde (1856 - 1900)
Ego pro domo mea oro - mówię w obronie mojego domu.